Zpět

Jak děti naučit pomáhat

Počet shlédnutí: 1568

24.11.2014 - Betynka, str. 90, Větší děti - Charita, Anna Bártová - Odvézt staré oblečení do charity nebo kontejneru je užitečné, ale upřímně řečeno, žádná dřina to není, zvláště pokud si díky tomu doma navíc uklidíte. Opravdová pomoc vypadá trochu jinak – bude vás například něco stát. Pokud se k ní odhodláte, zkuste do ní rovnou zapojit i svoje děti.

Před pár lety jsem kamarádce, která dlouhodobě žije v Německu, nadšeně vyprávěla, kolik peněz se v Česku vybere na charitu a jak lidé dvojnásob pomáhají, když někoho třeba vyplaví velká voda nebo když nějakou zemi postihne zemětřesení.

Ona mi na oplátku vysvětlila, že u nich patří pravidelné posílání peněz na charitu k dobrému tónu. A že k tomu rodiče zcela přirozeně vedou i svoje děti. Aha, tady asi pokulháváme, napadlo mě, protože sama jsem sice občas peníze na nějakou sbírku poslala, ale nějak mě nenapadlo o tom ještě mluvit s potomky – zdáli se mi na to malí.

Proč je zatěžovat pomyšlením na to, že ne každý se má dobře? „Dětem taková informace rozhodně nijak neublíží, naopak jsou empatické a většinou začnou samy navrhovat, zda by se lidem v nouzi nedalo nějak pomoci – samozřejmě když dá sedmileté dítě desetikorunu z kapesného na charitu, těžko ji někam pošlete, ale můžete mu třeba navrhnout, že k ní něco přidáte,“ míní pražský psycholog Jaroslav Šturma.

Hlavně děti charitou nestrašte

Že nevíte, jak téma charity doma nastolit?

Zkuste na to jít co nejpřirozeněji. Pokud například na ulici potkáte člověka, který v mraze klečí na ulici a žebrá, může z toho být debata o tom, co takový člověk jí a kde spí a že jsou na světě i další lidé, kteří nemají opravdový domov nebo nikoho, s kým by mohli trávit třeba Vánoce. Ať už to jsou bezdomovci nebo děti z dětského domova. Nebo například děti v daleké Africe, jejichž rodiče jsou tak chudí, že jim nemohou koupit ani boty, pastelky nebo tašku do školy – debatu o tom můžete začít i nad letáčkem, který vypadne z oblíbeného časopisu.

„My jsme doma o pomoci ostatním začali mluvit zcela přirozeně, když jsem čtyřletému synovi četla knížku pohádek o kočičí rodině – ta měla pět koťat, ale na Štědrý den domů pozvali šest dalších, která neměla kde se ohřát, a podělili se s nimi o dárky. My jsme na to konto šli společně koupit dárek dětem z azylového domu,“ vypráví Vlaďka z Řevnic. Podobných situací, na které můžete navázat vhodným rozhovorem, zažíváte jistě hodně. Vyprávění o nich je rozhodně lepší, než když potomkům dáte charitu befelem nebo když je začnete strašit tím, že když budou zlobit, dá Ježíšek všechny dárky dětem v dětském domově. „Důležitý je totiž moment dělení se, vědomí, že se něčeho vzdáte ve prospěch ostatních,“ dodává psycholog.

Na co všechno můžete přispívat?

Každopádně je dobré si nejdříve ujasnit, jakým směrem se vaše podpora bude ubírat, protože všechny na světě zkrátka zachránit nemůžete. Pokud děti propadnou pocitu, že pomoc nemá cenu, protože je to jen kapka v moři, zkuste jim přiblížit příběh někoho, komu charita pomohla, a vysvětlete jim, že čím více takových příběhů bude, tím lépe.

Na druhou stranu, vy si sice dary na potřebné můžete odečíst z daňového základu, dětem to však líčit nemusíte – daňový systém pravděpodobně nechápou a mohly by získat dojem, že to všechno děláte jen z finanční vypočítavosti. Spíše s nimi proberte, komu pomůžete, možností je skutečně mnoho.

A ještě jedna věc, Vánoce se nabízejí jako nejlepší čas k tomu, s nějakou charitou začít, ale ideální je, když v ní pak budete pokračovat i v průběhu roku. Nebo to můžete rozdělit: před nadcházejícími svátky s dětmi zavedete nějakou rodinnou tradici, kterou budete každý rok opakovat, a vy sami můžete posílat nějaké organizaci pevnou menší částku každý měsíc.

Komu můžete pomoci?

1 Děti z dětských domovů Ty sice vyloženě finančně nestrádají, naopak, základní potřeby mají zajištěné dobře, stejně jako mohou počítat s tím, že dostanou nějaký vánoční dárek. Ale nikdo nemá čas shánět jim přesně to, co si přejí, ať už jde o nějaké oblečení nebo třeba hudební přehrávač. Vy však můžete právě s takovým dárkem pomoci, podobných akcí je před Vánocemi hned několik.

2 Nemocné děti Tyto sbírky se naopak nevážou jen k Vánocům, navíc jich je mnohem méně než v minulosti, kdy se pravidelně vybíralo například na operaci konkrétního nemocného dítěte v zahraničí. Dnes probíhají především pod záštitou různých nadací.

3 Lidé bez domova Azylové domy většinou neshánějí peníze, ale přímo vybavení, ať už jsou to boty, šaty nebo třeba teplé deky, hračky, knihy, kuchyňské vybavení, dětské postýlky či třeba počítače. Přímo peníze vybírají málokdy, ale můžete jim posílat například dárcovské SMS.

4 Stárnoucí a umírající lidé Forma pomoci, která může oslovit například rodinu, která má s podobnou péčí zkušenost – pravdou určitě je, že tyto instituce s nedostatkem peněz bojují a sbírky na ně rozhodně nemají takový ohlas jako třeba ty na děti.

Podporu proto rozhodně uvítají.

5 Postižení Podobné sbírky většinou organizují různé nadace s dlouhodobými zkušenostmi. Výhodou je, že dokážou pomoc přesně adresovat, zároveň mají vše výborně organizačně zvládnuté, nevýhodou zejména pro děti je, že takto poskytnutý příspěvek je pro ně poněkud abstraktní. Pořádají však také konkrétní sbírky.

6 Pomoc do zahraničí Tady je nejlepší obrátit se na velké organizace, které mají s něčím podobným dlouhodobé zkušenosti, a navíc se naučily tento typ charity zprostředkovávat tak, že je úplně konkrétní – můžete si vybrat, na který z jejich projektů a jakým způsobem přispějete.

7 Zvířata, příroda Možná vás pomoc žádné skupině různě znevýhodněných lidí neoslovila nebo se mezi nimi nemůžete rozhodnout, ale děti si všimly, že ve městě jsou billboardy s výzvou, abyste podpořili zvíře v místní zoo.

***

HLAVNĚ DĚTI NESTRAŠTE TÍM, ŽE KDYŽ BUDOU HODNĚ ZLOBIT, JEJICH DÁRKY DOSTANOU DĚTI V DOMOVĚ. PŘÍŠTĚ BY JIM PAK NECHTĚLY POMÁHAT.

............//...................... 

Jakým způsobem můžete pomoci?

Přinášíme tipy na několik právě probíhajících sbírek a akcí, do kterých se můžete zapojit spolu se svými dětmi. Na webových stránkách http://www.vespojenios. cz najdete namalovaná přání děti z dětských domovů, mezi nimiž si můžete vybrat, přání splnit a poslat dárek přímo do dětského domova. Můžete k němu zároveň připravit osobní dopis.

- neúplný text článku -

 

 

 

aktuality
KRÁSNÉ VELIKONOCE VŠEM 2024 KRÁSNÉ VELIKONOCE VŠEM Čtěte více...
DĚKUJEME VŠEM JEŽÍŠKŮM ZA SPLNĚNÁ PŘÁNÍ DĚTEM 2023 DĚKUJEME VŠEM JEŽÍŠKŮM ZA SPLNĚNÁ PŘÁNÍ DĚTEM Čtěte více...
DĚKUJEME ZA PODPORU PRO MÍŠU 2023 DĚKUJEME ZA PODPORU PRO MÍŠU Čtěte více...
DĚKUJEME ZA SBÍRKU NA POBYT DĚTÍ Z DD V ČB 2023 DĚKUJEME ZA SBÍRKU NA POBYT DĚTÍ Z DD V ČB Čtěte více...
PODĚKOVÁNÍ TOMÁŠE Z DD STAŇKOV 2022 PODĚKOVÁNÍ TOMÁŠE Z DD STAŇKOV Čtěte více...
PODPORA DĚTÍ Z DD VIZOVICE 2022 PODPORA DĚTÍ Z DD VIZOVICE Čtěte více...
SLAVÍME 13.NAROZENINY! 2020 SLAVÍME 13.NAROZENINY! Čtěte více...
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

>