Zpět

Každý může být Ježíškem. Dětem v dětských domovech

Počet shlédnutí: 888

10. 11. 2014 - Blanenský deník - Boskovice – Stavebnice, kabelka, vrtulník na dálkové ovládání, ale i ruční mixér. To jsou vánoční přání obyvatel Dětského domova v Boskovicích. Zájemci mohou přání dětí, které nemohou slavit Vánoce se svou rodinou, tajně nebo osobně vyplnit.

S myšlenkou plnit dětská přání přišel spolek Vespojení už loni. Prostřednictvím celorepublikového projektu Staňte se Ježíškem dětem z dětských domovů loni přes čtyři sta dětí našlo pod stromečkem svůj vysněný dárek. „Z každého splněného přání mají děti samozřejmě radost. Je to pro ně ale i psychická podpora, neboť ví, že na ně někdo myslí," řekla ředitelka Dětského domova v Boskovicích Jarmila Štůlová.

Letos svá namalovaná přání zaslalo více než tisíc dvě stě dětí z jednapadesáti dětských domovů. Obrázky s popisem uveřejňuje spolek na svých webových stránkách. Lidé mohou některý z dárků koupit, zabalit a poslat na adresu daného dětského domova. „U mnoha starších dětí převažují dárky praktické, protože již teď myslí na svůj odchod z ústavu," doplnila zástupkyně ředitelky boskovického domova Radka Mikulová.

V boskovickém dětském domově je nyní devětatřicet dětí od tří do osmnácti let. „Vánoce jsou pro děti velmi citlivým obdobím, většina z nich nemůže strávit svátky se svými blízkými, řada dětí o to ani nestojí. Snažíme se, aby se Vánoce v domově co nejvíce blížily Vánocům v rodině," uvedla Mikulová. Děti společně s vychovateli zdobí své byty, pečou vánoční cukroví a na Štědrý den vaří zelnou polévku, připravují rybu a zdobí stromeček. „Samozřejmě dostávají dárky i od domova," sdělila zástupkyně.

Nakupování dárků v dětských domovech se řídí zákonem, kde je daný společný peněžní limit na všechny dárky, které přes rok dítě dostane. Například pro děti od šesti do patnácti let je to aktuálně dva tisíce sto čtyřicet korun. „Kupujeme dárky tak, aby sloužily k potěše dětí i rozvoji jejich zájmů, například sportovních nebo hudebních. Bez pomoci podobných projektů by u nás Ježíšek nebyl bohatý, jak se říká, neboť z provozních příspěvků bychom vše nepokryli," vysvětlila ředitelka, která tráví pravidelně Štědrý večer v domově, podobně jako ostatní zaměstnanci. „Rodina chápe, že když pracujeme v dětském domově, tak tam s dětmi trávíme i Vánoce," řekla Štůlová.

Vánoční přání jsou uveřejněna na webových stránkách www.vespojenios.cz.

MARIE TOMISOVÁ - Blanenský deník

 

 

aktuality
STAŇTE SE JEŽÍŠKEM DĚTEM Z DD 2021 STAŇTE SE JEŽÍŠKEM DĚTEM Z DD Čtěte více...
UKLIĎME MORAVU PO TORNÁDU 2021 UKLIĎME MORAVU PO TORNÁDU Čtěte více...
DĚKUJEME ZA FINANČNÍ DAR DĚTEM Z DD ZE STAŇKOVA 2020 DĚKUJEME ZA FINANČNÍ DAR DĚTEM Z DD ZE STAŇKOVA Čtěte více...
PODPORA NA  POBYT DĚTÍ Z DD 2020 PODPORA NA POBYT DĚTÍ Z DD Čtěte více...
DĚKUJEME DÁRCŮM ZA POMOC MATCE V TÍSNI 2020 DĚKUJEME DÁRCŮM ZA POMOC MATCE V TÍSNI Čtěte více...
DĚKLUJEME DÁRCŮM HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ PRO DD HORŠOVSKÝ TÝN 2020 DĚKLUJEME DÁRCŮM HUDEBNÍCH NÁSTROJŮ PRO DD HORŠOVSKÝ TÝN Čtěte více...
SLAVÍME 10.NAROZENINY! 2020 SLAVÍME 10.NAROZENINY! Čtěte více...
AKTIVITY VESPOJENÍ ROK 2019 2019 AKTIVITY VESPOJENÍ ROK 2019 Čtěte více...

Přihlášení