Zpět

O svůj dům se manželé podělí s dětmi bez rodin

Počet shlédnutí: 1387

24.4.2015 - Domažlický deník - Meclov – Poskytovat pomoc dětem po odchodu z dětského domova a lidem, kteří potřebují sociální asistenci, se rozhodli manželé Buriánkovi. Prodali byt v Praze a koupili dům se zahradou v Meclově, kde od loňského července budují Dům na půli cesty. Zdroj: http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/o-svuj-dum-se-manzele-podeli-s-detmi-bez-rodin-20150424.html

„Když jsme se k tomuto kroku rozhodli, mysleli si naše děti i přátelé, že jsme se zbláznili. Mě sem však tolik táhla láska k dětem, s nimiž jsem se díky Karlu Voříškovi seznámila v Dětském domově ve Staňkově, že jsem nemohla jinak. Manžel mě pochopil a pustil se do budování dočasného zázemí pro ně se mnou," řekla Jana Buriánková.

Buriánkovi budují dočasné zázemí pro mladé lidi, kteří opouštějí dětské domovy a nemají kam jít pod hlavičkou občanského sdružení VESPOJENÍ, jehož je Jana zakladatelkou a předsedkyní.

„Naše sdružení už 4 roky spolupracuje s Dětským domovem ve Staňkově. Navštěvujeme i další domovy, setkáváme se s dětmi i s vychovateli. Všechny projekty, které na podporu dětí organizujeme, mají jedno společné. Spojují děti, které vyrůstají bez lásky své vlastní rodiny, s lidmi, kteří mají otevřená srdce a chtějí pomoci. Tak vznikla i myšlenka na Dům na půli cesty. Velkou oporu máme ve vychovatelích z Horšovského Týna, Klenčí, Stodu i ze Staňkova. Všem jim patří velký dík za podporu. V Meclově jsme našli nejen dům, který našemu záměru vyhovuje, ale také milé lidi, kteří nám rozumějí," vysvětluje Buriánková,

Dům na půli cesty v Meclově bude dokončen letos v létě a umožní klidnější vstup do života hned několika mladým lidem současně.
„Nabídneme jim nejen ubytování, ale i podporu při hledání zaměstnání, jednání s úřady a asistenci při všem, co s sebou období po odchodu z domova přináší. Cílem je, aby klienti přibližně za rok a půl získali dostatek zkušeností a mohli úspěšně vykročit do života."

Kromě dvoulůžkových pokojů, kde je i mini kuchyňka, budou mít mladí lidé ve svém dočasném zázemí v Meclově i posilovnu, společenskou místnost a v plánu mají manželé vybudovat i zimní zahradu, kde se budou konat různé společenské akce.

Část velkého pozemku kolem domu bude sloužit jako zeleninová zahrádka.
„Chceme mladým lidem ukázat a naučit je běžné práce v domácnosti, jako je vaření či práce na zahrádce. Věřím, že je to povede i k tomu naučit se hospodařit s penězi. Zkrátka zatáhnout je do běžných starostí o domácnost, jaké matky a otcové učí děti v rodinách," dodala Buriánková.

 

Autor: Helena Bauerová

 

 

 

 

 

aktuality
PODĚKOVÁNÍ JEŽÍŠKŮM 2019 PODĚKOVÁNÍ JEŽÍŠKŮM Čtěte více...
DĚKUJEME VŠEM DÁRCŮM PRO  POMOC RODINĚ V TÍSNI 2019 DĚKUJEME VŠEM DÁRCŮM PRO POMOC RODINĚ V TÍSNI Čtěte více...
DĚTI SI UŽILY RADOST NA ŠUMAVĚ 2019 DĚTI SI UŽILY RADOST NA ŠUMAVĚ Čtěte více...
AKTIVITY VESPOJENÍ ROK 2018 2019 AKTIVITY VESPOJENÍ ROK 2018 Čtěte více...

Přihlášení